
Rewolucja technologiczna
Wielu uważa, że rewolucja przemysłowa miała swoje źródło w zamiłowaniu do wolności gospodarczej. Tak naprawdę jest to jedna z niewielu jej przyczyn. Do najczęściej wymienianych należą: wolność słowa, duża liczba swobód gospodarczych, rządy parlamentarne, wzrost znaczenia klasy średniej.
Są też tacy, którzy uważają że motorem było powstanie podwalin systemu bankowości. Pewne jest, że do rewolucji doprowadziło wiele przyczyn, które w kluczowym momencie nałożyły się na siebie i skumulowały swoje oddziaływanie.

Historia emisji CO2
Początki rewolucji przemysłowej w Anglii
Wynalezienie maszyny parowej przez Jamesa Watta (rośnie liczba kopalń, a zapotrzebowanie na wydobycie węgla zwiększa się każdego dnia)
Odkrycie zjawiska fotowoltaicznego przez francuskiego fizyka Aleksandra Emunda Bequela
Wynalezienie sprężarki z otwartym obiegiem powietrznym łączącym dwa zbiorniki pełniące rolę dolnego i górnego źródła ciepła
Wymyślenie prototypu kolektora słonecznego przez Clarence Kemp z Baltimore
Do 1914 r. trwa belle epoque, w Europie uważana za okres rozkwitu, postępu i dynamicznego rozwoju przemysłu
Powstanie pierwszej elektrowni jądrowej o mocy 5 MW w Obnińsku
Intensywny rozwój OZE w Europie (wprowadzenie subwencji na energię odnawialną, co staje się przyczyną szybkiego rozwoju branży i znacznego spadku cen produktów OZE)
Rozwój OZE w Polsce – prace legislacyjne związane z efektywnością enegetyczną
Konsekwencje
Na początku nikt nie zdawał sobie sprawy, że ten gigantyczny krok naprzód, stanie się jednocześnie początkiem nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym. Konsekwencje w postaci dziury ozonowej czy też tragicznych w skutkach, zmian pogodowych we wszystkich częściach kuli ziemskiej to efekty zwiększonej emisji CO2 zainicjowanej gwałtownym rozwojem przemysłu na przełomie XVIII i XIX wieku.
Od nas i naszych działań zależy, czy uda się odwrócić ten niekorzystny trend i przywrócić równowagę w środowisku.