Chwilowe zasłonięcie Słońca przez Księżyc wywołało niemałe zamieszanie w branży OZE. Należy pamiętać ,że takie fascynujące zjawisko dla każdego kraju będzie wyglądać trochę inaczej ,ponieważ widzimy Księżyc pod różnym kątem, w zależności od miejsca położenia . W rezultacie możemy widzieć tylko zaćmienie częściowe.

Dla sieci energetycznych to niebezpieczne zdarzenie, nagły spadek mocy przy ciągłej podaży może spowodować uszkodzenie sieci.

W samych Stanach zaćmienie wpłynęło na ok.1,9 tys. Instalacji fotowoltaicznych. Całkowite zasłonięcie Słońca nastąpiło jedynie dla około 17 dużych farm. Praca instalacji została zaburzona na maksymalnie 3 minuty. Jednakże przy większych mocach, na przykład dla instalacji powyżej 1 MW ma to znaczący wpływ.

Na ostatnie zaćmienie Słońca z 19 marca 2015 roku kraje europejskie zareagowały dwojako. Włochy na przykład postanowiły wyłączyć instalacje PV na okres 24 godzin. Niemcy jako największy lider z zakresu produkcji energii elektrycznej nie podjął żadnych środków.

Wydany raport przez ENTSO-E zauważa istotny problem w energetyce Niemiec i Włoch. Duży udział w produkcji prądu pochodzących z fotowoltaiki. Brak alternatyw wypełnienia luki energetycznej sprawiła że to zjawisko staje się niebezpieczne. Kraje , które mają znaczący udział fotowoltaiki w produkcji prądu na pewno dostrzegły już tą istotę problemu i będą lepiej i mądrzej planować działania na przyszłość.