Jaka jest różnica pomiędzy kolektorami słonecznymi (solarami), a panelami fotowoltaicznymi?

Kolektor słoneczny to urządzenie, które zamienia energię słoneczną na ciepło. Natomiast w panelu fotowoltaicznym zachodzi zamiana energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Tak więc z kolektorów słonecznych otrzymujemy ciepło, a z paneli fotowoltaicznych prąd.

Czym się różni ogniwo fotowoltaiczne od panelu fotowoltaicznego?

Ogniwo jest to kawałek krzemu o wymiarach ok. 15x15 cm, który po wystawieniu na działanie promieniowania elektromagnetycznego generuje napięcie, jednak zbyt niską by ją użytecznie wykorzystać, dlatego ogniwa łączy się po kilka - kilkanaście sztuk tworząc moduły. Łącząc moduły w odpowiedni sposób uzyskujemy panele o mocy np. 250 W.

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Najbardziej popularnymi panelami fotowoltaicznymi są panele krzemowe polikrystaliczne, monokrystaliczne oraz amorficzne. Panele monokrystaliczne produkowane są jednorodnego kryształu krzemu. Wykazują się wysoką sprawnością. Swoisty jest dla nich czarny kolor oraz ośmiokątny kształt ogniw. Panele polikrystaliczne wytwarzane są z wielu kryształów krzemu, co powoduje niejednorodność ich powierzchni. Są tańsze w produkcji od monokrystalicznych, ale zarazem mają mniejszą sprawność. Posiadają charakterystyczny niebieski kolor i niejednolitą teksturę. Panele amorficzne wytwarzane są z niekrystalicznego krzemu o grubości ok. 2 mikrometrów nałożonej na warstwę szkła, plastiku bądź blachy.

rodzaje paneli

Ile energii elektyrycznej mogę uzyskać z paneli fotowoltaicznych? Jaki jest optymalny kąt nachylenia paneli?

Ilość energii generowanej zależy od kilku czynników. Istotna jest liczba zainstalowanych paneli, jednak miejsce oraz ustawienie paneli odgrywają ważną rolę. Na przykład nie ma sensu instalować paneli fotowoltaicznych w bliskiej okolicy drzew, ponieważ uzysk energii będzie ograniczony ze względu na występujące zacienienie. Dalej, ustawienie paneli na wschód lub zachód ogranicza potencjał instalacji. Najlepiej jest więc zainstalować panele na przestrzeni, która nie będzie zacieniona przez większość dnia, układając je pod kątem około 35 stopni do poziomu kierując front panelu na południe. Szacuje się, że z instalacji o mocy 1 kWp uzyskamy ok. 900-1100 kWh. (kWp - ang. kilo Wat peak - szczytowa moc panelu/instalacji)

uzysk energii

Co z energią, której nie zużyję?

Możliwe jest odsprzedawanie energii do sieci lub magazynowanie jej w akumulatorach. W celu zwiększenia zużycia własnego stosuje się urządzenia, które w momentach dużej produkcji przekazują energię do np. grzałki elektrycznej lub pompy ciepła.

Co oznacza kWp?

kWp jest jednostką do określania mocy szczytowej paneli fotowoltaicznych. "k" - jest przedrostkiem miar, oznacza mnożnik 1000. "Wp" to skrót z angielskiego Watt-Peak, znaczący moc w punkcie szczytu. Moc szczytowa modułów PV określa się dla warunków standardowych (STC)

Czy na każdym dachu można takie panele zainstalować?

Prawie na każdym, wymogiem jest dobre ukierunkowanie dachu tj. na południe. Pochylenie dachu także jest istotne, ale w przypadku płaskich lub lekko skośnych dachów stosuje się stelaże korygujące kąt.

rodzaj dachu